537 total views,  2 views today

With the theme “Still Thriving Amidst COVID-19 Pandemic”, the 2021 STRASUC Olympics was held virtually on 06-10 December, hosted by Batangas State University.

The Cavite State University delegation led by Sports Director Prof. Analiza R. Mojica participated in Arnis, Karatedo, Taekwondo, and Mobile Legends: Bang Bang (MLBB). 

CvSU was able to bring home one gold, seven silver, and nine bronze medals. Cesar Non, who competed for Men’s Traditional Anyo – Single Weapon Category, contributed the gold medal. The following are the athletes who won medals in their respective categories:

Cesar Non Gold Men’s Traditional Anyo – Single Weapon Category
Arbien De Oro Silver Men’s Non-Traditional Anyo – Double Weapon Category
Daniel Quitaleg Silver Men’s Non-Traditional Anyo – Open Weapon Category
Sinando Porte Bronze Men’s Traditional Anyo – Open Weapon Category
Kenji Acong Bronze Men’s Non-Traditional Anyo – Single Weapon Category
France Andrie Añasco Silver Poomsae – Men’s Category B
Jade Nichole Borabien Silver Poomsae – Women’s Category B
Majarmi Ella Javier Bronze Poomsae – Women’s Category A
Cess Jewel Quirap Silver Speed Kicking – Female Category B
Khaleel Pearl Gallego Bronze Speed Kicking – Female Category A
Arnielle Benedict Lazareto Bronze Speed Kicking – Male Category A
Paul Hendrix Escalante Fourth Speed Kicking – Male Category B
Itchi Ann Dennice Aquino Silver

Silver

Karatedo – Team A Women’s Category

Karatedo Kihon – Women

John Ralph Cauilan Bronze Karatedo – Team B Men’s Category
Arthur James Bacosa Bronze Karatedo Kihon – Men

Meanwhile, here is the list of the athletes who participated in the different events as well as their coaches:

Men’s Division Campus Role/Event
John Ralph G. Cauilan Main Athlete/ Karate Do
Arthur James A. Bacosa Main Athlete/ Karate Do
Renato A. Tanglao Main Coach

Women’s Division

   
Itchi Ann Denniece B. Aquino Main Athlete/ Karate Do
Julia Cristine R. Tadeo Main Athlete/ Karate Do
Justine C. Tristeza Main Coach
Men’s Division    
France Andrie Añasco Main Athlete/ Taekwondo
Lazareto, Arnielle Benedict Main Athlete/ Taekwondo
Escalante, Paul Hendrix Main Athlete/ Taekwondo
Loyola, Chryss Hashley Main Athlete/ Taekwondo
Rheynzquel Joyce R. Zaragoza Silang Coach
Women’s Division    
Khaleel Pearl Gallego Main Athlete/ Taekwondo
Ella Mae Bayoneta Main Athlete/ Taekwondo
Alyssa Mae Utana Main Athlete/ Taekwondo
Abegail Dela Cruz Main Athlete/ Taekwondo
Majarmi Ella Javier Main Athlete/ Taekwondo
Chrisella Joy Licup Main Athlete/ Taekwondo
Jade Nichole Borabien Main Athlete/ Taekwondo
Dhonalyn Aure USDO Coach
Men’s Division    
Roberto Jr. De la Cruz CCAT Athlete/ ML
Aries  Apostol CCAT Athlete/ ML
Elmer Hernadez CCAT Athlete/ ML
Nicos Jed Mortel CCAT Athlete/ ML
Shan John Villarubia CCAT Athlete/ ML
Charles Advincula CCAT Athlete/ ML
Nicky Jay R. Evangelista CCAT Coach
Men’s Division    
Daniel H. Quitaleg Main Athlete/ Arnis
Gabriel Angelo Esteban Cavite City Athlete/ Arnis
Arbien Joselito K. De Oro Main Athlete/ Arnis
Cesar M. Non Main Athlete/ Arnis
Sinando C. Porte JR Main Athlete/ Arnis
Kenji M. Acong Gen Tri Athlete/ Arnis
John Cope Main Coach
Women’s  Division    
Judith A. Varela Carmona Athlete/ Arnis
Jumel N. Sevilla Main Athlete/ Arnis
Rea C. Benliro Main Athlete/ Arnis
Jhoanna Michelle P. Valera Main Athlete/ Arnis
Marielle Floranda Main Athlete/ Arnis
Miradel Goyala Main Athlete/ Arnis
Danna Kristalene Orpiana Main Coach